O festiwalu Ad Libitum

Ad Libitum to więcej niż tylko festiwal. W miejsce „gotowych produktów”, prezentowanych już na świecie koncertów, performansów, festiwal kreuje nowe sytuacje artystyczne. Oddany całkowicie idei improwizacji w muzyce, łączy we współpracy artystów różnych generacji i środowisk, prezentuje zdarzenia unikatowe, ma charakter żywego laboratorium (stąd też wybór miejsca – Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski).

To jedna z niewielu płaszczyzn tego typu międzynarodowych, twórczych kontaktów, tak bardzo pożądanych, zwłaszcza przez artystów polskich młodszych generacji. Wspieranie tego rodzaju współpracy przynosi wspaniałe efekty artystyczne i promocyjne. Przez 14 lat istnienia festiwal zapraszał wielkie muzyczne gwiazdy – autorytety w dziedzinie improwizacji, a także artystów innych sztuk.

W gronie gości dotychczas znaleźli się Lawrence D. „Butch” Morris, Anthony Braxton, Misha Mengelberg, Han Bennink, Barry Guy i Londyn Jazz Composers’ Orchestra, Alexander von Schlippenbach i Glob Unity Orchestra, Peter Brötzmann, Evan Parker, Maja Ratkje, John Tilbury, oraz niemal wszyscy najwybitniejsi polscy improwizatorzy, a nawet – wśród artystów innych dziedzin – Mirosław Bałka. Obecność gwiazd tego formatu sprawiła, że festiwal na trwałe wpisał się w mapę kulturalną Polski, a po sukcesach ostatnich edycji, mocno zaakcentował swoją obecność w festiwalowej przestrzeni Europy.

Nieodłączną częścią Ad Libitum jest rozbudowany program warsztatowy, towarzyszący festiwalowi od początku istnienia. Naszym celem jest rozbudzanie postaw twórczych w najmłodszym pokoleniu artystów. Pośrednim skutkiem takich działań jest wzrost zainteresowania improwizacją jako metodą twórczą, zarówno w kręgach profesjonalistów, jak i w sferze akademickiej, edukacyjnej, a także wśród publiczności.

W 2020 proponujemy program przygotowany z myślą o tym szczególnym czasie, jego ograniczeniach, ale także nowych możliwościach współpracy artystów, improwizatorów, kompozytorów.

Wspieramy polskich twórców, bez względu na to, gdzie znaleźli się w czasie pandemii, a także artystów z innych krajów, którzy działają i mieszkają w Polsce. Łączymy ich dzięki nowym technologiom i wykorzystaniu narzędzi sprawdzonych tak dobrze w ostatnim czasie, a jednocześnie stwarzamy szansę występów na żywo w Sali Widowiskowej Laboratorium CSW. Jeśli restrykcje wobec publiczności będą obowiązywać, zintensyfikujemy działania promocyjne, aby przekaz streamingów live naszych koncertów dotarł do jak najszerszej publiczności.

Na Festiwal Ad Libitum 2020 zaprosiliśmy:

  • polskich improwizujących muzyków, zespoły specjalizujące się w improwizacji (na gruncie jazzu i swobodnej improwizacji, jak RGG – Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk, Łukasz Ojdana, czy muzyki nowej i improwizowanej, jak renomowany Hashtag Ensemble oraz Spontaneus Chamber Music – Anna Gadt, Annemie Osborne, Marcin Olak, Patryk Zakrocki;
  • muzyków z innych krajów mieszkających i tworzących w Polsce, jak francuski kontrabasista Sébastien Beliah, czy argentyński improwizator i kompozytor Max Bober;
  • polskie improwizatorki, kompozytorki, związane swoimi zawodowymi planami z Nowym Jorkiem (Nina Fukuoka), Berlinem (Martyna Poznańska), Aarhus (Olga Szymula) i od momentu ogłoszenia pandemii pozostające za granicą, które połączą swoje artystyczne działania we wspólnym koncercie/performansie on-line;
  • polskich kompozytorów różnych generacji (Sławomir Kupczak, Anna Sowa, Andrzej Kwieciński), którzy we współpracy z Hashtag Ensemble stworzą utwory z otwartymi na improwizację partiami dla muzyków zespołu.
    Jednocześnie w zmienionym programie Festiwalu pozostawiliśmy takie wybitne artystyczne osobowości, jak Rafał Mazur, czy Dominik Strycharski, jednak już z innymi programami i partnerami na estradzie. Dołączą do nich w programie Artur Majewski, Marta Grzywacz, Paweł Szpura, Łukasz Kacperczyk.

Pozostawiliśmy także strefę warsztatów przy Festiwalu, zapraszając do poprowadzenia warsztatów z młodzieżą Szkoły Muzycznej II st. na Bednarskiej, realizującego takie przedsięwzięcia znakomitego altowiolistę, improwizatora i kompozytora Patryka Zakrockiego.