Alexander von Schlippenbach Trio

Schilp

Zespół legenda, działający od 43 lat nieprzerwanie w tym samym składzie, mający na koncie nieskończenie wiele koncertów i całkiem sporo płyt, które dokumentowały jego działalności zarówno na scenach całego świata, jak i w studiach nagraniowych.

A jednak posłuchać ich na żywo, to więcej warte niż stosy nagrań na półkach, choć te cieszą ogromnie. Tak z zasady jest z freejazzem czy free improvised, bo przecież tak zwykło się opisywać muzykę tria. W wersji live ta muzyka odzywa się szczególnie mocno. Długa i piękna historia tria Schlippenbacha sprawiła też, że wokół zespołu narosła legenda. Każdy z członków tria, to niemal instytucja w tym rodzaju muzyki.

Schlippenbach / Parker / Lovens gra pod wieloma względami muzykę bardzo niewygodną, wymagającą, Dobrze dać sobie szansę wejścia w nią głębiej. Posmakować tych bardziej poukrywanych w niej współbrzmień, jakimi co chwila się mieni. Podelektowania się powoli narastającą intensywnością, nacieszenia się reakcjami każdego z muzyków na to, co grają jego muzyczni partnerzy oraz popodziwiania złożoności i bogactwa ich wspólnego głosu.

Dla mnie kontakt z taką muzyką jest bardzo orzeźwiający – mówi Maciej Karłowski – jak zawsze zresztą, gdy mam do czynienia z twórczością ludzi wiedzących co mówią, a nie mówiących, co wiedzą. Bywa on też czasem źródłem fascynujących uniesień dających oprócz cudownej okazji zagłębiania się w bogatym świecie inspiracji Schlippenbacha, Parkera i Lovensa, także szansę doświadczenia szczególnego momentu prawdy, że niezależnie od stylistycznej przynależności najważniejsze jest, kiedy muzyka płynąca z ludzkich głów, to muzyka naprawdę żywa.

https://youtu.be/pqJ33d3pYA8

Alexander von Schlippenbach – pianista, kompozytor, aranżer. Jedna z najważniejszych postaci europejskiej sceny muzyki improwizowanej, free jazzowej. Urodzony w Berlinie w 1938 r. Absolwent kolońskiej ‘Staatliche Hochschule für Musik’. Od połowy lat 60. do najważniejszych realizacji artysty należą: działalność założonej przez siebie Globe Unity Orchestra (w latach 70. i 80. czołowy free jazzowy big-band, z udziałem m.in. Manfreda Schoofa, Kenny`ego Wheelera, Petera Brötzmanna, Alberta Mangelsdorffa, Petera Kowalda, Steve`a Lacy’ego, Anthony’ego Braxtona, Tomasza Stańko), Schlippenbach Trio z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem.

Evan Parker – Nagrywając i występując z wieloma wykonawcami, Parker stał się kluczową figura w kwestii rozwoju europejskiego free-jazzu i wolnej improwizacji, a także utorował drogę i w zasadzie rozprzestrzenił wachlarz poszerzonych technik muzycznych. Parker nagrał niezliczoną ilość albumów zarówno solo, jak i jako lider grup; występował i nagrywał z Peterem Brötzmannem (‘Machine Gun’ w 1968), Derek Bailey, Joe McPhee, Anthony Braxton, Cecil Taylor i wieloma innymi.

Paul Lovens – Urodzony w Aachen (Niemcy) w 1949 r. Grając na bębnach już od dzieciństwa, wcześnie zaczął pracować z amatorskimi i dixielandowymi zespołami. Od lat 70. w Trio z Alexandrem von Schlippenbachem i Evanem Parkerem. Członek “Globe Unity Orchestra”. Współpracował z czołówką światowej muzyki improwizowanej i free jazzowej, m.in. z Cecilem Taylorem, Aki Takase, Eugene Chadbournem, Günterem Christmannem, Matsem Gustavssonem i Joelle Leandre.

Skład:
Alexander von Schlippenbach, fortepian, Evan Parker, saksofon, Paul Lovens, perkusja