Archiwum 2015

10. FESTIWAL MUZYKI IMPROWIZOWANEJ AD LIBITUM –
Warszawa, 15-17 października 2015
Freedom in Unity / Wolność w jedności

globe-unity

10. edycję Ad Libitum rozpoczęliśmy w Laboratorium CSW 15 października koncertem tria Wojciechowski / Pałosz / Cybulski. Po nich na scenie pojawiła się słynna orkiestra z Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Zespół rozwijany od lat w Ośrodku Pogranicze Sztuk i Kultur w Sejnach – złożony z młodych i bardzo młodych adeptów muzyki – regularnie współpracuje z wybitnymi osobowościami ze świata improwizacji, jednak w takim składzie jeszcze nie występowali. Zespół przygotował i poprowadził Mikołaj Trzaska, a do orkiestry dołączyli Evan Parker – jeden z najwybitniejszych saksofonistów na świecie, Tomasz Dąbrowski – trębacz młodego pokolenia ceniony w Polsce, Danii i Nowym Jorku oraz kontrabasista Mike Majkowski znany ze współpracy z Tonym Buckiem z The Necks, czy To Tu Orchestra Wacława Zimpla. Dzień festiwalowy zamknął koncert znakomitego kwartetu Petera Brötzmanna w składzie: Jason Adasiewicz przy wibrafonie, John Edwards przy kontrabasie i Steve Noble na perkusji.

16 października festiwal przeniósł się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jako pierwsza wystąpiła formacja, która przed była ozdobą festiwalu w początkach jego istnienia: Krzysztof Knittel, Jerzy Kornowicz, Tadeusz Wielecki, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik czyli Kawalerowie Błotni oraz gościnnie Wojciech Błażejczyk. Po nich na scenie w oryginalnym składzie zagrało legendarne trio Alexandra von Schlippenbacha – z Evanem Parkerem i Paulem Lyttonem.

17 października usłyszeliśmy polską premierę utworu „Blue Shroud” Barry’ego Guy’a. Tytuł utworu nawiązuje do niebieskiego sukna, który zakryta została reprodukcja obrazu “Guernica” Pabla Picassa, gdy na jej tle w siedzibie ONZ miał wystąpić Colin Powell, by tłumaczyć decyzję interwencji wojskowej w Iraku. Koncert został zarejestrowany i wydany na płycie w prestiżowej oficynie Intakt. Festiwal Ad Libitum został partnerem tego albumu.
Następnie z recitalem fortepianowym Twelve Tone Tales, wystąpił rezydent 10. edycji festiwalu – Alexander von Schlippenbach. Finałem był zaś pierwszy w Polsce koncert legendarnej formacji założonej w 1966 roku przez Alexandra Schlippenbacha – Globe Unity Orchestra w składzie: Alexander von Schlippenbach – fortepian,leader, Tomasz Stańko, Jean-Luc Capozzo, Axel Dörne trąbki, Evan Parker, Gerd Dudek, Henrik Walsdorff saksofony, Rudi Mahall klarnet basowy, Gerhard Gschlößl, Christoph Thewes puzony, Paul Lovens, Paul Lytton, perkusje.

To była prawdziwa Wolność w jedności!